Teréz-napi emlékkonferencia Kishegyesen

Brunszvik Teréz Magyar Óvodapedagógusok Egyesülete Brunszvik Teréz Emlékkonferenciát szervezett Kishegyesen abból az alkalomból, hogy Angyalkert néven 190 évvel ezelőtt nyílt meg Magyarországon az első kisdedóvó intézet. Ez alkalommal jelentették be hivatalosan is, hogy a korábban Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesülete néven ismert szervezet ünnepélyesen felveszi Brunszvik Teréz nevét.

Dr. Szőke Anna, a konferencia szervezője elmondta, hogy objektív okokból nem tudták még az év elején megtartani ezt a konferenciát és most, amikor megkérdezte az óvónőket, hogy mikor lenne a legalkalmasabb, mindenki úgy vélte, hogy Teréz napja lenne az.

Dr. Szőke Anna az első magyar kisdedóvó megalakításának körülményeiről értekezett

Dr. Szőke Anna az első magyar kisdedóvó megalakításának körülményeiről értekezett

A konferenciát megelőzően a helyi közösség épületének tetőterében megnyílt martonvásári Óvodamúzeum tárgyairól készült fotókiállítás. A tárlatot dr. Kriston Vízi József nyitotta meg, aki Szőke Anna szerint a magyar kultúra ápolásának és megőrzésének “örökös harcosa” Kecskemétről. A kiállítás az Angyalkert nevet kapta, mivel Brunszvik Teréz első kisdedóvója is ezt a nevet viselte. Dr. Szőke szerint ezt a tárlatot jó lenne több helyen is bemutatni, ezért a tervei között szerepel vándorkiállításként máshová is eljuttatni. Az alkalmi műsorban fellépnek a kishegyesi Pán Péter Iskoláskor Előtti Intézmény óvodásai. Ünnepi köszöntőt mondott Janó Mária, a helyi óvoda igazgatónője.

Ezt követően az Emlékkonferencia keretében dr. Szőke Anna, a konferencia szervezője értekezett elsőként. Előadásának címe: Az első magyar óvodaalapítás 190. évfordulója. Valójában óvodatörténeti összefoglaló volt ez. Elmondta, hogy kevesen tudják, de a mai Szerbia területén az első óvodát is Brunszvik hatására nyitották meg Szabadkán 1865-ben.

Ezt követően, dr. Nóbik Attila, neveléstörténész, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem, Gyógypedagógus-képző Intézet: Változások a gyermekkor megítélésében a 19. században címmel tartotta meg előadását. Dr. H. Tóth István, a neveléstudomány kandidátusa, a prágai Károly Egyetem Filozófiai Fakultásának nyugalmazott docense: A kisgyermekkori nevelés alapértékeiről címmel, majd pedig Körmőci Katalin, Brunszvik Teréz–díjas óvónő, az Óvodai Nevelés Főszerkesztője: Minden gyermeknek joga van a személyes bánásmódhoz címmel értekezett. A konferencián több mint ötven magyar óvodapedagógus és szakember vett részt Vajdaság egész területéről.

Tóth Péter