Egyesületünkről

Az egyesület 1995-ben jött létre dr. Szőke Anna kezdeményezésére, akkor, még, mint a Vajdasági Magyar Pedagógus Egyesület (Újvidék) egyik szakosztálya. Hivatalosan 1998-ban jegyezték be. Székhelye Kishegyes. Saját ingatlannal nem rendelkezik, célkitűzései között nem is szerepel. Az elnökség 11 tagú. Az elnököt az elnökség válassza meg titkos szavazással.  A vezetőség (az alelnök, az ellenőrző bizottság) a négyévente sorra kerülő közgyűlésen választható. Az elnökségi üléseket mindig más-más településen tartják, így lehetőség adódik az intézmények belső felépítésének megismerésére. Az egyesület a vajdasági magyar óvodapedagógusokat fogja össze.

A tagság létszáma 250 – 330 fő, tevékenysége egész Vajdaság területére kiterjed.

Az Egyesület céljai a következők:

  • a vajdasági magyar pedagógusok érdekeinek képviselete, az oktatás, valamint a vajdasági magyar kultúra ápolása és fejlesztése,
  • pedagógusképzés tervezése és végrehajtása,
  • a feltételek megteremtése a pedagógusok állandó képzéséhez és szakképesítéséhez, és annak ellenőrzése,
  • az iskola-előkészítő oktatás fejlesztésének segítése, nagyobb lefedettség biztosítása a gyermekek számára, valamint életkörülményeik javítása és fejlesztése,
  • a tagok szakmaiságának fejlesztése és az óvodai nevelés népszerűsítése.

Annak érdekében, hogy az Egyesület elérje céljait, különös figyelmet fordít:

  • szakmai találkozók szervezésére,
  • pedagógusok és intézményeik kölcsönös látogatásának és együttműködésének szervezésére,
  • szakmai konferenciákon való részvételre hazánkban és külföldön,
  • szakmai és más kiadványok és cikkek kiadásának kezdeményezésére, követésére és pénzügyi támogatására,
  • az anyagi feltételek megteremtésére az anyanyelvű oktatás erősítéséhez (kapcsolatok kezdeményezése alapítványokkal, különböző szponzorokkal, a pedagógusok különböző iparágakban, szolgáltatásokban, stb. való szervezett munkalehetőségeinek áttekintése).

Fő prioritása a szakmai továbbképzések megszervezése, a szórványtelepülések magyar pedagógusainak felkarolása. Továbbképzéseket havi rendszerességgel tartanak. Hiánypótló, hézagpótló szerepe mind nagyobb a magyar nyelvű oktatás és képzés terén. Azok a témakörök kerülnek előtérbe, amelyek nem szerepelnek a hivatalos felsőoktatási óvónői képzésben, különös tekintettel a magyar folklór megismertetésére.

Hazai és külföldi szakelőadók biztosításával igyekszik magasabb színvonalra emelni az oktató-nevelő munkát az iskoláskor előtti intézményekben.

Az egyesület kapcsolatot tart az anyaországi hasonló prioritású szervezetekkel. Évi két alkalommal szakmai kirándulásra kerül sor a környező országok óvodáiba, így segítve óvónőinknek a sokrétű tapasztalatszerzést. Az ilyen jellegű képzéseken a szórványtelepülések óvónői előnyt élveznek.

A Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesületének anyagi háttere nem biztosított, a működéshez szükséges pénz-és technikai eszközök pályázatokból és tagsági díjból származnak.