Könyvbemutató a Gyöngyszemeink óvodában, Magyarkanizsán

Dr. Szőke Anna, ,,Elszaladt a kemence” című könyvének a bemutatója volt a Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézményben, Magyarkanizsán, 2020.02.12-én, 14.00 órai kezdettel. A könyvet Fauszt Erika, a Néphagyományőrző Óvodapedagógusok tiszteletbeli elnöke mutatta be.

Mindennapi életünkben népi kultúránk kincseivel ma már alig találkozunk. A néphagyományok ápolása minden korosztály számára nélkülözhetetlen. Fontos, hogy a kisgyermekekben is kialakuljon a hagyományok ismerete, és tisztelete. Ez a megismerési folyamat sok – sok örömforrást jelent számukra a játékban, a mesék és a mondókák átélésében és a kézműves alkotások megjelenítésében. Dr. Szőke Anna erről gondoskodott számunkra, amikor újra kiadásra került könyve, az „Elszaladt a kemence”. Dr. Szőke Annak évek óta szervezi a Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesületének munkáját, napi kapcsolatot tart fenn a pedagógusokkal, ezért pontosan tudja, könyve hiánypótló munka, nagy segítséget nyújt az óvónőknek. A könyv a hagyományok jegyében készült, olyan tartalommal, melyek kötődnek a múltbéli világ szokásaihoz, ünnepi előkészületeihez, jeles napjaihoz. Szeretjük ezt a könyvet, és örömmel fogadtuk az újra megjelenését.

A szerző a könyvben az óvodai nevelési-oktatási programot dolgozza fel, hónapok szerinti felbontásban, felölelve minden foglalkozási ágat, a beszédkészség fejlesztésén keresztül a képzőművészetig, s történik mindez néphagyományaink tükrében. Nagy segítség ez az óvónőknek, és a szülőknek egyaránt, akik szeretnék megőrizni, átörökíteni néphagyományainkat, melyet ebben a korban kell elkezdeni. A második kiadást egy kicsit felfrissített formában kaphatják meg az érdeklődők. A kiadvány megírásakor dr. Szőke Anna gazdagon merített a népi hagyományok kifogyhatatlan tárházából. Minden hónaphoz, a hónapot jelölő “szent” naphoz (Szent Mihály hava; Szent András hava; Szent Iván hava; Szent György hava stb.) kapcsolódóan ismerteti annak liturgikus és népi eredetét, valamint azoknak a jelképeknek, szimbólumoknak, használati és ajándéktárgyaknak az elkészítési folyamatát, melyek méltóan reprezentálják az adott ünnepet, és elmélyítik a gyerekek tudatában annak jelentőségét. A sorjázó hónapok tevékenységei között szerepel a kosárkötés, kukoricacsuhéból való babakészítés, gyöngyfűzés, agyagozás és több más értékes, népi eredetű foglalatosság. A dalok kottáival kiegészített, kitűnő kötet minden óvónő számára hasznos lehet. Ugyanakkor a szülőknek is bátran ajánlható.

A könyvbemutatón a Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény óvónői vettek részt, és ezzel az értékes könyvvel bővítették a szakirodalmi könyvtárukat.

Forrás: kanizsaiujsag.rs/konyvbemutato-a-gyongyszemeink-ovodaban-magyarkanizsan/