Fókuszban a hagyományok

A Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesülete kedden Topolyán tartott közgyűlést. A 21 éve működő egyesület, amelynek körülbelül háromszáz tagja van tartományunkból, aktív szerepet vállal abból, hogy a gyermekek minél minőségesebb, színesebb oktatásban részesüljenek. A gyűlés után, amelyen Topolya, Kishegyes, Magyarkanizsa, Csóka, Ada, Zenta, Csantavér óvodáinak képviselői vettek részt, dr. Szőke Anna, az egyesület elnöke összegezte az elhangzottakat.

Vajdaság hét településének 25 óvónője vett részt a Bambi épületében megrendezett gyűlésen (Szőke Anna felvétele)

Vajdaság hét településének 25 óvónője vett részt a Bambi épületében megrendezett gyűlésen (Szőke Anna felvétele)

– Általában évente egy alkalommal tartunk közgyűlést, amikor az évi zárszámadásról van szó, de most úgy éreztük, hogy vannak olyan dolgok, amikről nagyon fontos lenne beszélnünk, és jó lenne, ha nem csak az elnökség tudna róla, hanem szélesebb körben is – nyilatkozta Szőke, majd elmondta, hogy a megbeszélésnek három fő napirendi pontja volt. Az első a közelmúltban megrendezett 21. Vajdasági Magyar Óvodás Színjátszó Találkozóval volt kapcsolatos, mivel több olyan megfigyelést tettek, ami arra sarkalta őket, hogy újítsanak rajta. Egyik ok, hogy csökken a gyermeklétszám, és egyre több összevont csoport van, amiben 3-tól 6 éves korig találhatóak gyerekek; ezzel ugyan munkahelyeket mentenek meg, viszont ez megnehezíti a munkát. Ennek hatásai megmutatkoznak a színjátszóknál is, hisz egy hároméves nem léphet fel ugyanazzal, mint egy hatéves. A darabválasztásra térve Szőke kifejtette, hogy az egész eltolódott a dramatizáció irányába, és háttérbe szorultak a néphagyományok, a gyermekjátékok, a szólások, közmondások, csujjogatók, és véleménye szerint fontos lenne ezek beemelése az előadásokba, ehhez próbál az egyesület a jövőben segítséget nyújtani. Az óvónőknek éppen ezért korábban le kell majd adniuk a terveiket, hogy utána február-március hónap folyamán képzéseket tartsanak azzal kapcsolatban, hogyan kell ezeket elkészíteni. Arról is beszélt Szőke, hogy igen sok a szociálisan hátrányos helyzetben lévő gyermek, ami szintén rányomja bélyegét a munkára. Emellett azon is változtatni szeretnének, hogy a házigazdák is megtekinthessék az előadásokat.

– A második napirendi pontunk a nyári továbbképzés volt, ami augusztus 8-án kezdődik majd, és lehetőség szerint 4-5 napig fog tartani. Ennek helyszíne Deliblato és Fejértelep lesz, Versectől délre. A rendezvény a Szórványprogram másként címet viseli, és szeretnénk összehozni a szórványban és a tömbben dolgozókat, hogy minél jobb kapcsolatok alakuljanak ki, hisz az egyik célunk, hogy aktívan segítsük a szórványban dolgozó kolléganőinket. Ez egy nagy horderejű rendezvény lesz, magyarországi és hazai előadókkal, ráadásul bejárjuk majd a környéket, Zsigmondvárát, Versecet, Fehértemplomot, ami egy szép történelmi tápanyag is lesz – mondta Szőke Anna.

A harmadik napirendi ponttal kapcsolatban Szőke örömét fejezte ki, mivel a 2016/2017-es tanévtől kezdve akkreditált képzéseket tarthat az egyesület Hagyományápolás az óvodai nevelésben címmel. Az akkreditáció két évre szól, és a képzések résztvevői pontokat szerezhetnek rajta. A jövőben ezen képzéseket a Tartományi Pedagógiai Intézet honlapján is meg lehet majd találni.

Végezetül arról is beszámolt Szőke, hogy hosszú idő után elkészült az egyesület honlapja, amely a www.vmoe.org címen érhető el. A munka nagy része még hátra van, az elmúlt húsz év anyagának feltöltése még nem fejeződött be, a régebbi újságcikkek feltöltése a nyár folyamán várható.

B.em


A Fókuszban a hagyományok című írás a Magyar Szó Online hírportálon jelent meg 2016. május 26-án.