Bábkurzus Kishegyesen

A Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesületének (VMÓE) szervezésében háromnapos bábkurzus zajlik Kishegyesen. Az óvónőkből álló bábos csoportok már kész előadásokkal érkeztek, melyeket itt csiszolnak tovább és majd a márciusban Zentán sorra kerülő, sorrendben 12. bábfesztiválon fogják bemutatni. Emellett különféle szakmai gyakorlatok is zajlanak.

A kurzus résztvevői rögtönzött előadásokat is bemutattak

A kurzus résztvevői rögtönzött előadásokat is bemutattak

A VMÓE szervezésében háromnapos bábkurzust tartanak Kishegyesen. A Kátai-vendégházban dr. Szőke Anna, az egyesület elnöke és Tóth Irén színművész vezetésével húsz óvónő dolgozik. A VMÓE 1996-ban szervezte meg első alkalommal a bábkurzust, de voltak évek, amikor a különféle nehézségek miatt nem sikerült megszervezni.

Dr. Szőke Anna elmondta, hogy kezdetben Szabó Ferenc vezette az óvónők bábkurzusát. Sajnos ma már csak emlékezni lehet rá és azokra az időkre, amikor a szabadkai színművész megalapozta a bábozás lényegét. Azóta már a résztvevők körében több generáció is kicserélődött, a legelsők közül már csak ketten-hárman vannak. Óbecséről, Zentáról, Magyarkanizsáról és Kishegyesről érkeztek a képzésre, melyre az utóbbi években már kifejezett igény mutatkozik. Egyben a kurzus előkészítőnek tekinthető a március 21-én esedékes bábfesztiválra. Akkor van ugyanis a bábszínház világnapja, és idén Zentán már 12. alkalommal szerveznek bábfesztivált ebben a Tisza-parti városban. A kishegyesi kurzus résztvevői ide már azokkal az előkészített előadásokkal jöttek, melyeket Zentán fognak bemutatni, de itt még a szakaemberek segítségével egy kicsit csiszolgathatják a produkciót. Tóth Irén nagybecskereki színművész a technikai részletek kidolgozását segíti, míg dr. Szőke Anna a beszédkészség fejlesztésén dolgozik az óvónőkkel. A zentai rendezvénnyel kapcsolatban a VMÓE elnöke bíztatónak nevezte azt a fejleményt, hogy tavaly az óvónők mellett már két óvodásokból álló bábcsoport is fellépett.

Dr. Szőke Anna arra is felhívta a figyelmet, hogy ebben az esetben valóban hiánypótló tevékenységről van szó, hiszen az óvónők felsőfokú képzésében már nem szerepel a bábozás oktatása. Ugyanakkor a terepi tapasztalatok azt mutatják, haszonszerzés céljából ma már sokan báboznak. Egy-két tagból álló bábcsoportok járják az óvodákat és belépőjegyek ellenében nézhetik meg a gyerekek a leginkább alacsony színvonalú produkcióikat. Ezek a bábosok arra játszanak, hogy a szülők a gyerekeikre általában nem sajnálják ilyen esetekben a pénzt, ugyanakkor ezeknek az előadásoknak a színvonala nem üti meg a mércét. Dr. Szőke Anna szerint ugyanis nagyon fontos, hogy a gyerekek már egészen kicsi koruktól kezdve hozzászokjanak a színvonalas produkciókhoz.

Ugyanakkor pozitív példaként emelte ki, hogy a zentai Dárika bábcsoport és magyarkanizsai Gyöngyszemeink óvoda bábcsoportja színvonalas ingyenes előadásokkal mutatkozik be a saját községeik óvodáiban,a fellépés útiköltségét pedig az érintett önkormányzatok fedezik.

A háromnapos bábkurzust alapítványi támogató híján az egyesület eszközeiből sikerült megszervezni. A magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériumának Határon Túliak Hivatala ugyanis támogatja a VMÓE munkáját, és idén ebből fedezik a bábkurzus költségeit is.

Tóth Péter


A Bábkurzus Kishegyesen című írás a Vajdaság Ma – Délvidéki hírportálon jelent meg 2017. február 10-én.